czwartek, 30 lipca 2009

Wizyta Papieża Benedykta XVI w Republice Czeskiej

Ojciec Święty Benedykt XVI odwiedzi Republikę Czeską we wrześniu 2009 roku.
Wizyta odbędzie się w dniach od 26 do 28 września.
Papież będzie przebywał i sprawował liturgie w trzech miastach: Pradze (stolicy Republiki Czeskiej), Brnie (stolicy Kraju Morawsko-Śląskiego) oraz w Starym Bolesławcu (położonym niedaleko Pragi). W Pradze będą sprawowane nieszpory, zaś liturgie mszalne są przewidziane poza Pragą - w dwóch pozostałych miastach. Jednym z pierwszych punktów papieskiej wizyty w Pradze ma być wizyta w Kościele pod wezwaniem Dziewicy Maryi Zwycięskiej - sanktuarium Dzieciątka Praskiego.
Na marginesie (jako swoistą ciekawostkę) można zauważyć, że ceremonie mszalne (zapewne Novus Ordo Missae) przewidziane są dokładnie w tych miastach, w których funkcjonują kaplice Bractwa Świętego Piusa X (w Pradze działa ich oratorium w Domu Narodowym przy Placu Pokoju).

Strony internetowe o tej wizycie papieskiej zawierają materiały w kilku językach, w tym po polsku (wersja testowa). Na tamtych stronach internetowych są zamieszczane różne przydatne informacje oraz udostępniono formularze rejestracyjne, służące do zamawiania miejscówek na celebracje papieskie w Brnie i w Starym Bolesławcu. Należy podkreślić, iż praktycznie będą to dwie jedyne okazje uczestniczenia przez każdego zainteresowanego, gdyż pozostałe punkty papieskiej wizyty - w tym nieszpory w Katedrze świętych Wita, Wojciecha i Władysława oraz odwiedziny w sanktuarium Dzieciątka Praskiego - będą dostępne dla znacznie mniejszej liczby osób

Polacy, zwłaszcza katolicy z Polski, mogą być zainteresowani uczestnictwem w (przynajmniej niektórych) papieskich ceremoniach liturgicznych na terytorium Republiki Czeskiej. Warto zwrócić uwagę na to, że - szczególnie w przypadku liturgii na lotnisku Turzany koło Brna, która odbędzie się w niedzielę, 27 wrzenia 2009 roku - istnieje dość tani i stosunkowo łatwy sposób dotarcia na miejsce celebracji.
"Polskie Koleje Państwowe - Przewozy Regionalne" mają w swej ofercie "Bilet turystyczny", który występuje w kilku wersjach. Jedna z tych wersji () pozwala na podróżowanie do wielu stacji na terytorium Republiki Czeskiej. Z mapki, którą zamieszczono na stronach internetowych "PKP PR", wynika, między innymi, że posiadacz odpowiedniego polskiego kolejowego biletu turystyznego ("Bilet turystyczny + CD" - aktualnie za 70 złotych) może dojechać do Ołomuńca. Ołomuniec położony jest dość blisko Brna. Komunikacja kolejowa między miastami jest dobrze zorganizowana, a bilety są stosunkowo tanie (ponadto przysługują okreśłone zniżki od cen podstawowych). W przypadku wielu osób z Polski, bilet turystyczny umożliwia także powrót (np. od stacji w Ołomuńcu) do wybranej stacji w Polsce (pociągami spółki "PKP Przewozy Regionalne", w okresie ważności biletu. Gdyby władze kolejowe wydłużyły ważność czas ważności "Biletu turystycznego" z okazji papsieskiej pielgrzymki do Republiki Czeskiej, to podobne ułatwienia (cenowe i organizacyjne) mogłyby dotyczyć również przejazdów do Pragi, lub do Starego Bolesławca.
Sądzę, że warto zapoznać się z informacjami kontaktowymi, dotyczącymi "PKP Przewozów Regionalnych" i apelować do nich o przygotowanie odpowiedniej oferty, ułatwiającej osobom z Polski uczestnictwo również w liturgii papieskiej w Starym Bolesławcu.
Návštěva papeže v České republice

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz